Jakub

Like

Typy transportu na budowie

Codziennie na alejach rodzinnych metropolii możemy dostrzec wyrastające w przerażającym tempie coraz to nowe biurowce, centra komercyjne, wieżowce użytkowe oraz szereg rozmaitych działań inwestorów np. hale sportowe, pensjonaty, stołówki, drogi i tym podobne.

W trakcie realizacji każdego z tychże przedsięwzięć jest potrzeba przewiezienia olbrzymiej ilości artykułów budowlanych o rozmaitych specyfikacjach i rozmiarach. Transport towarów koniecznych do budowy zalicza się do niezwykle kłopotliwych procedur, jednakże ciągły rozwój budownictwa przekłada się na to, że zaczyna być on coraz bardziej newralgiczny.

Tranzyt budowlany podzielony jest na przewóz zewnętrzny tudzież w środku. Rozdział taki jest wynikiem położenia tras przerzutu w odniesieniu do obszaru budowy.

  • zewnętrzny to są wszelkie czynności przewozowe skorelowane z transportem materiałów, półfabrykatów, struktur lub sprzętu do magazynów lub bezpośrednio na obszar budowy. Jakby tego było mało w ramach tranzytu zewnętrznego realizuje się przerzut ziemi poza terytorium realizowanych usług budowlanych;
  • transport „wewnątrz” skupiony jest na tranzycie wszelakich nieodzownych artykułów z składzików bądź zakładów wytwarzania prosto na obszar budowy.

transport materiałów budowlanych

Auta stosowane w tranzycie materiałów budowlanych są fachowo wyposażonymi pojazdami dostosowanymi do pracy w najcięższych lokacjach. Pod względem wektora przewożenia odróżnia się przewóz w poziomie oraz pionowy. Istnieje jeszcze podział pod kątem zróżnicowania metod tranzytu: kolejowy, ciężarowy, morski oraz wysokogórski. Podczas przerzutu poziomego użytkuję się sieci kolejowe lub wykorzystujące tiry. Ponieważ jest to przewóz daleki, maszyny używane do przerzutu zawsze muszą być w mocy zabrać jak najwięcej materiału.

Podczas przewozu ciężarowego „na zewnątrz” stosuje się:

  • auta towarowe (pojedyncze bądź wyposażone w dodatkową przyczepę);
  • ciągniki z naczepami;
  • pojazdy offroad o zawieszeniu pneumatycznym;

W tranzycie „wewnątrz” dodatkowo wykorzystuję się wehikuły używane w tranzycie „na zewnątrz” z tą innością, że przebywają wiele mniejsze odległości przy zdecydowanie mniejszej prędkości. W środku terenu budowy obfitsze zastosowanie znajdują środki przewozu niedalekiego: samochody akumulatorowe, z silnikiem benzynowym, o napędzie gazowym, różnorakiego typu ładowarko-koparki, wózki a także przerzut manualny.

Dowiedz się więcej: posadzki anhydrytowe CPA

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url